Останні новини

CRW 1У липні 2019 року сповнюється 50 років трудової діяльності у Ботанічному саду ім. акад. О.В. Фоміна Київського національного університету імені Тараса Шевченка відомого ученого-ботаніка, доктора біологічних наук, професора, Заслуженого діяча науки і техніки України, знаного фахівця з вивчення рослин роду Cotoneaster Medik. (Rosaceae), Ганни Терентіївни Гревцової.

Народилася Ганна Терентіївна 21 квітня 1940 року в селі Новополтавка Новобузького району на Миколаївщині у селянській родині Терентія Миколайовича і Марії Василівни. Після отримання атестату зрілості вступила до Харківського сільськогосподарського інституту ім. В.В. Докучаєва, де здобула кваліфікацію інженера лісового господарства. У 1965 р. Ганна Терентіївна вступила до аспірантури на кафедру лісових культур Української сільськогосподарської академії (м. Київ). Кандидатську дисертацію, що виконувалася під керівництвом відомого фахівця у галузі лісівництва проф. Б.Й. Логгінова на тему «Опыт создания смешанных и чистых культур сосны в свежей субори Восточного Полесья» успішно захистила у 1968 р.

Після захисту дисертації Ганна Терентіївна Гревцова розпочала наукову й трудову діяльність у Ботанічному саду ім. акад. О.В. Фоміна – спочатку старшим науковим, а пізніше – провідним науковим співробітником сектору дендрології. З перших років роботи у саду зростав авторитет Ганни Терентіївни, колеги звернули увагу на її талант організатора, чуйне ставлення до людей, владність, вимогливість у поєднанні з відкритістю у спілкуванні, наполегливість і надзвичайну працездатність. Саме у Ботанічному саду розширилося коло її наукових інтересів, розкрився талант ботаніка-інтродуктора.

У 1996 р. Ганна Терентіївна стала доктором біологічних наук, тема її докторської дисертації – «Кизильники: распространение, систематика, интродукция в Украину, использование, охрана». У 2003 р. отримала вчене звання професора із спеціальності «ботаніка», стала членом спеціалізованої вченої ради Д 26.001.14 із захисту кандидатських і докторських дисертацій Київського національного університету імені Тараса Шевченка, членом редколегії Вісника КНУ імені Тараса Шевченка (серія «Інтродукція та збереження рослинного різноманіття»), а з 2009 р. є дійсним членом Української технологічної академії, Заслуженим діячем науки і техніки України. Дослідницька робота Ганни Терентіївни означена вагомим внеском у вивченні рослин роду Cotoneaster, відзначається різнобічністю і плідністю; вона є автором 265 наукових праць, серед яких насамперед варто назвати такі, як: «К проблеме систематики рода Кизильник» (1995), «Кизильники в Украине» (1997), «Кизильники Cotoneaster (Medik.) Bauhin. Атлас” (1999), а також низки монографій у співавторстві з колегами.

Упродовж багатьох років Ганна Терентіївна створила у Ботанічному саду ім. акад. О.В. Фоміна найбільшу у Східній Європі колекцію видів, різновидів та форм роду Cotoneaster Medik., яка нині нараховує понад 200 таксонів та отримала важливі фундаментальні й прикладні результати досліджень. Колекцію кизильників формувала декількома шляхами, головним чином, за рахунок зібраного під час експедиції посівного і посадкового матеріалу з природних місць зростання рослин. Загалом Ганна Терентіївна провела понад 30 ботанічних експедицій, з яких до Ботанічного саду привозила цінні для колекції рослини кизильників, що були висаджені на спеціально відведеній ділянці. У нових умовах рослини потребували старанного догляду, і Ганна Терентіївна приклала максимум зусиль, щоб забезпечити кожній з них оптимальні умови росту і розвитку, зуміла налагодити роботу з догляду за колекцією, вивчила еколого-біологічні властивості інтродукованих кизильників, здійснила селекційну роботу окремих видів як посухостійкої підщепи для груші, яблуні та айви з перспективами використання у зеленому будівництві при створенні садів та лісосадів на непридатних та порушених територіях, у фіто меліорації та фармакогнозії.

Ганна Терентіївна завжди радо приймає усіх, готова кожному допомогти словом і ділом. Як науковець і куратор колекції, Ганна Терентіївна вкладає багато сил у розбудову Ботанічного саду, упродовж пів століття знаходиться в центрі колективного життя, самовіддано займається близькою серцю справою, плідно співпрацює з науковцями Великобританії, Франції, Німеччини, Чехії, Польщі та інших країн з питань систематики роду Cotoneaster, підтримує тісті контакти з колегами ботанічних садів України, проводить дослідження в Інституті ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України.Ганна Терентіївна завжди радо приймає усіх, готова кожному допомогти словом і ділом. Як науковець і куратор колекції, Ганна Терентіївна вкладає багато сил у розбудову Ботанічного саду, упродовж пів століття знаходиться в центрі колективного життя, самовіддано займається близькою серцю справою, плідно співпрацює з науковцями Великобританії, Франції, Німеччини, Чехії, Польщі та інших країн з питань систематики роду Cotoneaster, підтримує тісті контакти з колегами ботанічних садів України, проводить дослідження в Інституті ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України.

Ганна Терентіївна Гревцова – ветеран Київського національного університету імені Тараса Шевченка. За визначні досягнення в галузі науки й освіти нагороджена відзнакою НАНУ «За підготовку наукової зміни» (2009), грамотою «За особливі заслуги перед КНУ імені Тараса Шевченка» (2004, 2009, 2014, 2015), Почесною грамотою Київського міського голови (2005), медалями «Ветеран праці» (1988), «У пам'ять 1500-річчя Києва», орденом «Святої великомучениці Варвари» (2008), а в 2017 році за особливі заслуги перед Українським народом нагороджена Грамотою Верховної Ради України.

Колеги по праці та чисельні учні бажають Ганні Терентіївні доброго здоров'я на довгі та щасливі роки, бадьорості духу, зацікавленості в житті та невичерпної енергії для втілення нових творчих задумів на ниві ботанічної науки.

М.М. Гайдаржи, Н.М. Белемець,
Н.І. Карпенко, В.В. Капустян