3

29 вересня 2018 року під егідою римсько-католицької парафії смт Ставища Київської області науковці Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна прийняли участь в урочистостях щодо вшанування пам’яті (урочистому відзначенні 150-річчя по смерті) відомого українського вченого ботаніка і педагога Антонія Анджейовського.

Захід відбувся завдяки ентузіазму настоятеля  римсько-католицької парафії Пресвятої Трійці у Ставищах пана Марка Рудзя.

У програмі урочистого зібрання окрім святої служби (меси) з освяченням  символічного новозбудованого гробу-меморіалу Антонія Анджейовського у католицькому кварталі Ставищенського центрального кладовища також відбулась наукова конференція за модерування провідного наукового співробітника Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України Мирослава Шевери. У місцевому будинку культури зібрались освітяни та працівники культури, учні місцевих шкіл, жителі селища.

З науковими доповідями виступили низка відомих вчених ботаніків України.

Доповідь д.б.н., проф. В.І. Мельника (Ботанічний сад ім. акад. М.М. Гришка НАН України), була присвячена біографії вченого. Віктор Іванович надав короткий життєвий опис вченого, представив у презентації основні наукові праці Антонія Андржейовського (зокрема з під пера Антонія Лук’яновича вийшла перша «Флора України») та висвітлив його головні наукові досягнення.

Директор Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна к.б.н. О.О. Сенчило зупинився на внеску А.Л. Андржейовського у розбудову біологічної освіти в Волинській гімназії (у м. Кременці), Університеті Св. Володимира (у м. Київ) та Ніжинському ліцеї фізико-математичних наук князя Безбородька. Зокрема Олександр Олексійович відмітив непересічну роль вченого і педагога у підготовці молодих наукових кадрів та розбудові новоствореного при університеті Св. Володимира Ботанічного саду.

1  5

Відомо, що Антоній Лук’янович під час роботи в Києві на посаді ад’юнкта кафедри зоології університету Св. Володимира з 1834 р. протягом чотирьох років викладав курси загальної зоології, органології тварин, систематики тварин, історії зоології, разом із виконанням обов’язків асистента проф. В.Г.Бессера – першого директора університетського Ботанічного саду. Але в першу чергу Антоній Лук’янович був ботаніком – він зібрав величезний гербарій флори Правобережної та Південної України та здійснив багато подорожей від Збруча до Чорного моря. В університеті Святого Володимира Антоній Анджейовський підготував докторську дисертацію присвяченій дослідженню родини Хрестоцвітів (Brassicaceae), яку захистив 9.11.1838 р.

Доповідь М.В. Шевери стосувалась різноманіттю наукових досліджень А.Л.Андржейовського адже останній був не лише ботаніком і зоологом а мав хист та потяг до палеонтології, геології. Він співпрацював з багатьма науковими установами, товариствами, які неодноразово відзначали його наукову і організаційну роботу. Його було обрано членом багатьох наукових товариств (Московського товариства природодослідників, Королівського французького геологічного та французького зоологічного товариств тощо).

На честь вченого названо багато видів рослин – гвоздика Анджейовського,  жовтушник Анджейовського, нечуйвітер Анджейовського, гірчак Анджейовського та ін.

Після відставки вчений певний час жив у Немирові, а останні роки життя провів у Ставищі де у маєтку графа Олександра Браницького створив приватний Ботанічний сад. Цей парк нині має статус парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва. Нажаль могила вченого у Ставищах не збереглась тому місцяни вшановуючи пам'ять Антонія Анджейовського виступили з ініціативою створення меморіалу.

2 4

Після конференції відбувся святковий концерт, який підготували місцеві народні музичні колективи Ставища.

Науковці Ботанічного саду біля могили вченого посадили декілька дерев гінкго дволопатевого, ялівців та туй.

Учасникам урочистого зібрання була подарована книжка про життя і наукову діяльність відомого натураліста Антонія Анджейовського, яку підготував колектив авторів з Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України за підтримки польських меценатів.

Запропоновано провести наукові ботанічні читання імені Антонія Анджейовського у 2020 р. на базі Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

В.П.Коломійчук

Заст. дир. Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна