Кафедра
загальної та медичної генетики
Кафедра загальної та медичної генетики започатковувалась читанням курсу «Вчення про спадковість» на кафедрі зоології Київського університету св. Володимира професором Сергієм Юхимовичем Кушакевичем у 1911 році, після смерті якого гідним продовжувачем дослідження явищ спадковості та мінливості став І.І. Шмальгаузен, який у 1934 році очолив кафедру дарвінізму на біологічному факультеті. У 1946 році кафедра реорганізується в кафедру генетики тварин та дарвінізму. Цього ж таки року свою діяльність розпочинає кафедра генетики і селекції рослин, яку очолив акад. АН УРРС М.М. Гришко.
У 1962-му році кафедра генетики і селекцїї відновлює свою роботу після трагічного періоду гоніння на генетику і генетиків. Кафедру очолює доц., к.б.н. Храновський П.А. У 1963-му році при біологічному факультеті створюють лабораторію біологічних проблем, до якої входить і відділ генетики, який також очолив доц. Храновський П.А. У 1967 році на завідування кафедрою запрошують проф. Шкварнікова П.К. У 1970-му році проф. Бердишев Г.Д. очолює кафедру, яка у 1976 р. отримує назву загальної та молекулярної генетики. На біологічному факультеті Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка у 1977 році створюють спеціальність «генетика».
У період з 1986 до 1997 року кафедру очолював проф. Храпунов С.М. На лекціях та практичних заняттях того періоду особлива увага приділялася молекулярній генетиці.
Наступним завідувачем кафедри з 1997 року став її випускник, «Заслужений працівник освіти», член низки спеціалізованих рад із захисту дисертаційних робіт, експерт Міністерства освіти та науки, а також Міністерства охорони здоров’я професор Демидов С.В
З 2016 року кафедра продовжує свою діяльність під назвою кафедра загальної та медичної генетики.
На сучасному етапі на кафедрі досліджуються популяційно-генетичні процеси у різних видів дрозофілід, рослин, тварин та людини, молекулярно-біологічні особливості структури хроматину. Розвиваються напрямки використання дрозофіли у якості модельної системи для дослідження токсичної та генотоксичної дії різних факторів, включаючи наноматеріали.
Професорсько-викладацький склад кафедри налічує 9 штатних викладачів, з них 2 професори, 2 доцентів, 4 асистенти.
Кафедра забезпечує викладання обов’язкових навчальних дисциплін за спеціальністю 091 «Біологія»: «Генетика», «Молекулярна біологія», «Біоінформатика» та 27 вибіркових дисциплін, відповідно до навчальних програм яких проводяться лабораторний практикум та практичні заняття. Крім того викладачі кафедри викладають обов’язкові навчальні дисципліни, спецкурси та лабораторний практикум і іншими спеціальностям, в тому числі і медичним англійською мовою. Для забезпечення навчального процесу на кафедрі створено навчальну лабораторію.
Якісне проведення навчального процесу обумовлено високою кваліфікацією викладачів кафедри, високим рівнем їх науково-методичної роботи, забезпеченістю навчального процесу оригінальними підручниками, посібниками та навчально-методичними розробками створеними на кафедрі. Колективом кафедри розроблено навчальні посібники та підручники з генетики, молекулярної біології, імуногенетики, клітинної та генетичної інженерії, антропогенетики з основами медичної генетики, фізики ДНК, молекулярної організації ДНК, генетики дрозофіли та ін. Видана різнопланова науково-методична література для вибіркових навчальних дисциплін, покликана оптимізувати й підвищити ефективність самостійної роботи студентів.
На даний час кафедра загальної та медичної генетики проводить багатоступеневу підготовку фахівців і готує бакалаврів та магістрів. Фахівці - генетики користуються попитом у науково-дослідних установах м. Києва, України та за кордоном, випускники кафедри або продовжують навчання в аспірантурі, або працюють у багатьох установах як в Україні, так і за кордоном (Швейцарія, США, Німеччина, Чехія, Нідерланди та ін.). Серед наших випускників – кандидати і доктори наук, професори, члени-кореспонденти НАНУ, академіки НАНУ.
Кафедрою загальної та медичної генетики встановлені тісні наукові контакти з
Biomarkers for the Individualized Radiotherapy OncoRay - National Center for Radiation Research in Oncology Universitätsklinikum and Medizinische Fakultät Carl Gustav Carus Technische Universität Dresden, Німеччина; Каліфорнійським університетом (м. Чіко, США); Університетом Осло, Норвегія; Університетом Південної Кароліни, США; Universite de Lausanne, Department of Pharmacology and Toxicology. Проводиться наукова робота в рамках European Drosophila Population Genomics Consortium http://droseu.net/, в рамках якого співпрацюють науковці білше 20 країн світу.
Освітня діяльність на кафедрі здійснюється за наступними напрямами.
І "Генетика"
Галузь знань - 09 «Біологія»
Спеціальність – 091 «Біологія»
Освітня програма - "Біологія"
Освітній рівень - «Бакалавр»
Освітня кваліфікація – бакалавр біології
Професійна кваліфікація –
асистент біолога (генетика)
Освітній рівень - «Магістр»
Освітня кваліфікація – магістр біології
Професійна кваліфікація (за умови дотримання вимог) –
2211.1 молодший науковий співробітник (біологія), 2211.1 генетик
Денна та заочна форми навчання
ІІ
Галузь знань - 09 «Біологія»
Спеціальність - 091 «Біологія»
Освітньо-наукова програма - «Біологія»
Освітньо-науковий рівень - «Доктор філософії»