Botanichniy sad embema

Ідея створення Музею історії Ботанічного саду виникла в часи, коли видатні вчені - біологи, директори О.С. Рогович, О.В. Фомін, М.В. Дубовик, Н.І. Вакуленко, І.П. Білокінь та інші, описували окремі події, досягнення і будні Ботанічного саду.

У 2003 р. за ініціативи директора В.В. Капустяна ідея створення Музею історії Ботанічного саду почала втілюватися у життя. Була створена комісія з працівників Ботсаду, очолювана А.М. Головченко, які збирали документи, експонати, раритети в архівах Києва, Москви, Санкт-Петербургу, Кременця, Львова та інших міст, вивчали документи, що зберігалися у фондах Ботанічному саду.

Музей відкрився 6 жовтня 2004 року в урочистій атмосфері, присвяченій 165-річчю Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна.

У 2009 р. у Музеї вже налічувалося понад 10 тисяч експонатів, що призвело до необхідності переведення його до нового приміщення, яке підготували до 170-річчя Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна.

Оновлений Музей був відкритий 19 травня 2009 р. у присутності ректора Університету Л.В Губерського, проректорів та чисельних гостей.

Музей історії Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна зареєстровано в Університеті  наказом ректора за №350-32 від 29.04.2011 р. і у Головному управлінні освіти і науки Київської адміністрації -   за №190 від 28.09.2009 р.

В експозиції великим тематичним блоком представлено в хронологічній послідовності етапи становлення та розвитку Саду, зібрано наукові видання, велику кількість фактичного матеріалу, що висвітлює досягнення працівників Ботанічного саду від часів його заснування до сьогодення.

У вітринах Музею розміщено мікроскопічні препарати, виготовлені власноручно видатним вченим - академіком С.Г. Навашиним, який працював директором Саду у 1894-1914 рр. і саме в цей період вивчив подвійне запліднення у Lilium martagon L., про що доповів на засіданні Х-го з'їзду натуралістів та лікарів.

Цінний матеріал становлять експонати, що висвітлюють науково-організаційну діяльність академіка О.В. Фоміна, який дуже любив Ботанічний сад і відіграв важливу роль у розвитку української ботаніки. В Музеї представлені рукописи лекцій О.В. Фоміна, зберігається його друкарська машинка та інші речі.

Музей продовжує поповнюватися новими матеріалами, завідувач Музею В.В. Капустян знайомить відвідувачів з видатними постатями минулого, розповідає про колекційні фонди рослин і досягнення науковців, які на базі колекцій Ботанічного саду захистили дисертації за останні 30 років (3 докторські та понад 20 кандидатських).

E-mail: decanat_bf@univ.kiev.ua

comintour.net