Botanichniy sad embema

Тропічні та субтропічні архегоніати в оранжереях Саду представлені папоротеподібними та голонасінними рослинами. Тут зібрано майже 150 видів, форм і сортів папоротеподібних. У колекції представлено нефролепіс серцелистий, який має підземні пагони — столони з бульбочками, де запасається вода та поживні речовини, популярні в культурі папороті з роду адіантум, ваї деяких видів нагадують жіноче волосся («волосся Венери»).

Також можна побачити тут адіантум трапецієподібний з листками заввишки більше метра і окремими сегментами листків, які нагадують листочки берези, адіантум хвостатий, на кінчиках листків якого утворюються виводкові бруньки та різноманітні сорти адіантуму Радде. Найвідоміша епіфітна папороть — плоскоріг або оленячий ріг, яка отримала свою назву за характерну форму спороносних листків. Ще одна велика епіфітна рослина, представлена в оранжереї — аспленій південноазіатський. Яскраво-зелені широкі листки до 1 м завдовжки утворюють широку розетку — «гніздо». Папороті-ліани — лігодіум, який має листки до 30 м завдовжки та стенохлена з пагоном, який може підніматись по стовбурам дерев на висоту до 30 м.

Поряд з папоротями розташовані не менш цікаві представники Саговикових. Центральне місце в експозиції займає унікальний екземпляр енцефаляртоса колючого, вік якого понад 200 років. В оранжереї можна побачити також дуже рідкісний екземпляр енцефаляртоса ворсистого. Обидві рослини досягли генеративного віку і раз в 2-3 роки утворюють органи розмноження які називаються стробіли, або шишки В експозиції також представлено два види американського роду Цератозамія та декілька видів з роду Саговик. За останні роки колекція поповнилася рослинами з двох нових для Ботанічного саду родів - Діоон та Замія.

В експозиції привертають увагу величні араукарії. Ці дерева розповсюджені виключно в південній півкулі. В оранжереях можна побачити 26-метрову араукарію Бідвілла віком понад 150 років з вузькою пониклою кроною, а також а. бразильську або вузьколисту, та а. різнолисту або високу. Близький родич араукарій – агатіс, хвойна рослина з листочками до 4-5 см завширшки, що зовсім не схожі на хвою інших рослин. Агатіси зустрічаються в Австралії, Новій Зеландії та деяких островах Тихого океану. Ще одна хвойна рослина - Ногоплідник вражає як особливою будовою листків, так і поодинокими насінинами, не схованими в шишки.

E-mail: decanat_bf@univ.kiev.ua

comintour.net