Botanichniy sad embema

Роботи по створенню ділянки «Вищих спорових рослин» у відкритому ґрунті були розпочаті в 1966 р. з ініціативи директора Ботанічного саду проф. І.П. Білоконя.

На сьогодні на ділянці налічується понад 140 колекційних одиниць папоротей, хвощів та плаунів, є одною з найбільших у Європі. Переважна більшість папоротей - високодекоративні рослини. Різні за габітусом, висотою, формою та розсіченістю вай, вони можуть стати окрасою садів і парків, кам’янистих гірок, берегів водойм тощо. Широко використовується для озеленення міст одна з найкрасивіших папоротей України – страусове перо звичайне. За декоративними ознаками не поступаються їй такі види, як багаторядник Брауна, щитники – чоловічий, Буша, Гольді та їхні численні садові форми, а також представники з родини Безщитникових та Аспленієвих. Справжньою окрасою колекції є представники родини Осмундових – осмунда царська, осмундаструм Клейтона та о. азійський. Останній, як і дуже поширений в Україні орляк звичайний, в молодому віці є чудовою харчовою рослиною. На ділянці вирощуються також рідкісні та зникаючі види папоротей. Це, зокрема, аспленій чорний, занесений до «Червоної книги України», а також регіонально рідкісні види.