Botanichniy sad embemaРід Lonicera L. (Жимолость) належить до родини Жимолостні (Caprifoliaceae Juss.) і нараховує понад 200 видів. Область природнього зростання жимолостей включає Європу, Передню і Середню Азію, Гімалаї, Східну Азію, Північну і Центральну Америку. У флорі України нараховується п’ять видів: Ж. козолиста (L. caprifolium), Ж. синя (L. cоerulea), Ж. чорна (L. nigra), Ж. татарська (L. tatarica) і Ж. звичайна (L. xylosteum). В списки Червоної книги України (2009) занесено Ж. синю (L. cоerulea) – ендемік флори Європи, реліктовий диз’юнктивноареальний вид на східній межі ареалу. Статус – рідкісний.

В Ботанічному саду ім. акад. О.В. Фоміна колекція жимолостей нараховує 44 види, 5 сортів, 2 гібриди, 3 варіації, 4 форми.

Жимолості – листопадні і вічнозелені, пряморослі і сланкі кущі, ліани, з їстивними і неїстивними плодами.

Серед вічнозелених видів колекції слід відмітити Ж. шапочну (L. pileata), Ж. блискучу (L. nitida), Ж. Генрі (L. henryi), яка в окремі роки вимушено листопадна, але майже щороку цвіте і плодоносить.

Жимолость їстивна (L. edulis) – може бути рекомендована як декоративна, ягідна і медоносна рослина.

Переважна більшість видів колекції – кущі, шість видів – ліани, які можуть бути придатними для вертикального озеленення: Ж. Брауна, сорт (L.×brownii var. fuchsioides), Ж. козолиста (L. caprifolium), Ж. тосканська (L. etrusca), Ж. Генрі (L. henryi), Ж. японська (L. japonica ‘Aureo-Reticulata’), Ж. витка, (L. periclymenum ‘Serotina‘). Зокрема, сорт Ж. японської, ‘Aureo-Reticulata’ може бути використаний як ампельна або ґрунтопокривна рослина.

Деякі види жимолостей декоративні впродовж всього вегетаційного періоду як за формою крони, листків і в плодах: Ж. Маака (L. maackii), Ж. Морроу (L. morrowii), Ж. міхурчаста (L. vesicaria) та ін.

Види роду Lonicera придатні для поодиноких і групових посадок, живоплотів, вертикального озеленення, на альпінаріях, як бордюрні рослини, а також для зимової вигонки.

Більшість видів витримують напівтінь, але на сонячних місцях краще ростуть, цвітуть і плодоносять.

З найбільш давніх екземплярів колекції слід відмітити: Ж. золотиста (L. chrysantha, 1975), Ж. Фердінанда (L. ferdinandi, 1929), Ж. Маака (L. maackii, 1934) та її різновид, L. maackii (Rupr.) Maxim. var. podocarpa Franch. (1934), Ж. паростева (L. prolifera, 1969), Ж. несправжньозолотиста (L.×pseudochrysantha, 1975), Ж. татарська (L. tatarica, 1929), Ж. звичайна (L. xylosteum, 1958).

E-mail: decanat_bf@univ.kiev.ua

comintour.net