НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ЦЕНТР "ІНСТИТУТ БІОЛОГІЇ ТА МЕДИЦИНИ"

 

Botanichniy sad embemaПосадка перших дерев та кущів розпочалась восени 1841 р. під загальним керівництвом Р.Е. Траутфеттера за планом професора В.І. Беретті - автора проекту головного університетського корпусу. Було проведено терасування всієї території, що і донині є зразком ландшафтної архітектури. Основою для створення колекції деревних рослин слугувала колекція Ботанічного саду Кременецького ліцею. В кінці 1841 р. у Києві в Університеті Св. Володимира знаходилось ґрунтових дерев і кущів 297 видів у кількості 5414 екземплярів. Під керівництвом Р.Е. Траутфеттера і старанні садівника Й.Г. Гохгута роботи по висаджуванню рослин та впорядкуванню території йшли швидко, і були закінчені у квітні 1850 р. У 1862 р., через 20 років після заснування Ботанічного саду, професор П.С. Рогович писав у звіті, що Ботанічний сад Університету Св. Володимира за багатством і розмаїтістю видів рослин належить до числа кращих Ботанічних садів Російської Імперії. На кінець 1863 р. тут налічувалось 663 види дерев і кущів у кількості 25700 екз.

Завдяки нашому Ботанічному саду значного поширення в Україні набули робінія звичайна, шовковиця біла, гледичія триколючкова, бундук дводомний, каркас західний, горіх чорний, бархат амурський, сосна Веймутова, туя західна, церцис канадський та інші екзотичні рослини. У середині ХІХ ст. випробувано понад 60 сортів винограду, з яких зимостійкими виявилося близько 15 сортів що набули поширення у Києві і його околицях. У дендрарії Ботанічного саду було закладено каштанову алею з гіркокаштану звичайного, фрагменти якої збереглися дотепер.

Нині колекція деревних рослин незахищеного ґрунту налічує понад 2223 колекційних одиниць, з яких 1140 видів. Вагому частку колекції складають голонасінні рослини — 319 таксонів, в т.ч. 187 сортів, що різняться за габітусом, формою крони, забарвленням хвої. Тут можна побачити рослини, які походять з Японії, Китаю, Північної Америки. Одним із представників флори Японії є криптомерія японська, що росте у відкритому ґрунті з 1965 р. та регулярно утворює насіння. Флору Китаю в колекції представляють псевдомодрина Кемпфера, сосна Арманда, ялівець лускатий тощо. Голонасінних рослин, які походять з Північної Америки, в колекції досить багато: калоцедрус збіжистий, кипарисовик Лавсона, псевдотсуга Мензіса, представлена в Ботанічному саду кількома поколіннями та багато інших. Єдині представники класу Гнетових, культура яких можлива у місцевому кліматі — це екзотичні ефедри з посушливих кліматичних областей Євразії, Африки, Америки. Їм властиві перехідні риси морфології, анатомії між Голонасінними та Покритонасінними рослинами.

Дендрарій Саду умовно розділено на ділянки: Реліктових деревних рослин; Пінетум; Декоративних деревних рослин; Кизильників; Таволг і сосен; Розарій; Формово-декоративний плодовий сад та експозиційну паркову частину. У 1970-і роки було започатковано інтродукцію рослин методом філогенетичних родових комплексів. Згодом були закладені ділянки рододендронів, магнолій кизильників, таволг, сосен і глодів.

Найповніше представлені в експозиціях Саду роди: рододендрон — 177, кизильник –146, таволга — 135, ялівець — 75, магнолія — 72, глід — 70, сосна — 64, жимолость – 58, шипшина – 55, ліщина – 30, еріка – 16, ефедра — 14, жостір — 14 видів, підвидів, форм та сортів та ін. Значну частку колекції складають сорти яблуні — 173 та груші — 58 сортів, з яких створено формово-декоративний плодовий сад. Різноманітні способи просторового формування крони плодових дерев на карликових підщепах дозволили розмістити значну їх кількість на невеликій території загальною площею 0,22 га. За допомогою спеціальних опор плодові дерева формують у вигляді вхідних арок, вертикальних, горизонтальних, хвилястих та сітчастих кордонів, а також у вигляді пальмет, ваз, спіралей, гірлянд та пірамід, що викликає захоплення у відвідувачів.

 

 

Наші контакти

Ми знаходимось за адресою:
Україна, 03022, м. Київ-022,
проспект Академіка Глушкова 2
Станція метро Виставковий центр

Приймальня директора:
Кімната №307
E-mail: biomed@knu.ua
Телефон/Факс: +38044 521-35-98

Гаряча лінія:
E-mail: knu.ibm.questions@gmail.com
Telegram: http://surl.li/emhtd

Поштова та юридична адреса:
Україна, 01601, місто Київ-601,
вул. Володимирська, 64/13
ННЦ "Інститут біології та медицини"

Надіслати повідомлення

Повідомити про помилку

Якщо ви помітили помилку на сторінці, виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

loader