Emblema bot ivoryБотанічний сад ім. акад. О. В. Фоміна Київського національного університету імені Тараса Шевченка є унікальним куточком природи у центрі Києва, якому у травні 2019 року виповнилося 180 років. Серед ботанічних установ України «Ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна» є одним із найстаріших, що становить зразок виняткової міської садово-паркової архітектури.

Ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна є науково-дослідною і природоохоронною установою у складі Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, з одночасним виконанням наукових та освітніх функцій. Ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна є науково-дослідною і природоохоронною установою у складі Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, з одночасним виконанням наукових та освітніх функцій.

Ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна розташований в центрі Києва на вододілі басейнів р. Дніпро та його притоки р. Либідь, і має загальний нахил на південний захід у бік р. Либідь. Географічні координати: 570 27′ північної широти, 300 30′ східної довготи. Рельєф Ботанічного саду дуже неоднорідний, розчленований ярами на схили різної крутизни і експозиції. Перепад висот складових рельєфу знаходиться у межах від 139 до 178 метрів над рівнем моря. Територія Ботанічного саду (22, 5 га) умовно поділена на наукову частину (9 га) та паркову, що відкрита для вільного відвідування. До складу саду входить двір з тильного боку головного корпусу Університету.

Основним завданням Ботанічного саду є збереження, вивчення і збагачення рослинних ресурсів північних і центральних регіонів України видами місцевої і світової флори шляхом створення поповнення та збереження рослинних колекцій.

У Ботанічному саду зібрані значні колекції рослин-інтродуцентів як з тропічного та субтропічного, так і з помірного клімату, загалом утримується понад 9 000 видів, форм та сортів рослин. Добре відомі колекції магнолій, рододендронів, водних та прибережно-водних рослин, сукулентів, кактусів тощо. У рослинних колекціях представлені види, що занесені до міжнародних, національних та регіональних червоних книг і списків. У 2015 році колекція тропічних та субтропічних рослин у захищеному ґрунті отримала статус наукового об'єкту, що становить Національне надбання України.

Музей історії Ботанічного саду, у фондових колекціях якого зібрано близько 10 тисяч експонатів, знайомить відвідувачів з видатними постатями минулого і сучасними науковими досягненнями науковців Ботанічного саду та вчених кафедри біології рослин Інституту біології та медицини КНУ.

З 2012 року введена в дію (після капітального ремонту) лабораторія культури тканин, яка приступила до відновлення колекції культур in vitro та розробки методів розмноження декоративних деревних рослин. Всі ці напрямки роботи вкладаються в задачі, що поставлені перед ботанічним товариством світу у «Глобальній стратегії збереження рослин» і навчальних планів біологічних спеціальностей навчальних закладів України.

Ботанічний сад веде активний обмін насінням із 300 ботанічними закладами 45 зарубіжних країн. Щорічно насіннєва лабораторія розсилає і отримує близько 1700 зразків насіння. Гербарій Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна зареєстрований в Index Herbariorum і має міжнародний індекс – KWHU.

Бібліотека є структурним підрозділом Ботанічного саду. Філією укомплектовано бібліотеку літературою з ботаніки, фізіології рослин, загальної біології, агрохімії, захисту рослин, квітникарства, художньою літературою. Фонд містить словники та довідники різних тематик.

Ботанічний сад є об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення і потребує постійного піклування, збереження і збагачення. Особливе місце він займає у природоохоронній освіті населення, тут регулярно проходять екскурсії, що знайомлять усіх бажаючих із рослинним різноманіттям в оранжереях і на відкритих паркових ділянках Саду.

E-mail: decanat_bf@univ.kiev.ua