Кандидат біологічних наук
Старший науковий співробітник
Завідувач НДЛ «Фізіологічних основ продуктивності рослин»

Бацманова Людмила Михайлівна

телефон: (044)522-14-27

(044)521-35--81
mail to: l. batsmanova@gmail.com

Сфера наукових інтересів: оксидний стрес; підвищення стійкості рослин; адаптаційні процеси у рослинному організмі; формування неспецифічної резистентності у рослин за рахунок активації природних захисних систем; гліколіпіди у адаптаційних перебудовах мембран хлоропластів; нанотехнології у рослинництві.

Закінчила Київський ордена Леніна державний університет ім. Т.Г. Шевченка (1982 р.) працювала у Центральному республіканському ботанічному саду АН України (згодом Національному ботанічному саду НАН України ім. М.М. Гришка). З 2001 р. працює у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на посадах від провідного інженера до завідувача НДЛ «Фізіологічних основ продуктивності рослин». Захистила дисертаційну роботу на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за темою: «Характеристика гліколіпідів за умов оксидного стресу, індукованого пероксидом водню, в листках озимої пшениці» (2004 р.). У 2009 році отримала звання старшого наукового співробітника. Загальна кількість робіт – 130, з них монографій – 7, патент на винахід - 3.

Основні наукові публікації:

1. K. Lopat’ko, Y. Aftandiliants, A. Veklich, V. Boretskij, N. Taran, L. Batsmanova, V. Trach, T. Tugai Enrichment of colloidal solutions by nanoparticles in Underwater spark discharge // Problems of atomic science and technology. 2015, № 1. Series: plasma physics (21), p. 267-270.
2. Batsmanova L., Taran N., Okanenko A. Kosyan A. Oxidation stress is adaptative reaction inductor of winter wheat varieties. // Agriculture (Polnohospodarstvo), vol. 60, 2014, no. 2, pp. 70–76.
3. Мусієнко М.М., Жук В.В. Бацманова Л.М. Сигнальна функція цитокініну БАП у реакції клітин мезофілу пшениці на гіпертермію. // Укр. біохімічний журнал.- 2014.-№6.-С.66-73.
4. Batsmanova L.M., Musienko M.M. Formation of nonspecific resistance in winter wheat plants by the of hydrogen peroxide treatment. // Agricultural science and practice.-2014.- №2.- Р. 33-38.
5. Ye. O. Konotop, M. S. Kovalenko, V. Z. Ulynets, A. O. Meleshko, L. M. Batsmanova, N. Yu. Taran Phytotoxicity of Colloidal Solutions of MetalContaining Nanoparticles // Cytology and Genetics, 2014, Vol. 48, No. 2, pp. 99–102.
6. Taran N.Y., Gonchar O.M., Lopatko K.G., Batsmanova L.M.,Patyka M.V., Volkogon M.V. The effect of colloidal solution of molybdenum nanoparticles on the microbial composition in rhizosphere of Cicer arietinum L. // Nanoscale Research Letters.- 2014.-9.- P. 289-304.
7. Nataliya Taran, Ludmila Batsmanova, Yevheniya Konotop , Alexander Okanenko Redistribution of elements of metals in plant tissues under treatment by non-ionic colloidal solution of biogenic metal nanoparticles // Nanoscale Research Letters.-2014.-9.-P. 354- 358.
8. Славний П.С., Бацманова Л.М. Курс лекцій з біології лікарських рослин. - К.:АВЕГА, 2013.- 286 с.
9. Таран Н.Ю., Бацманова Л.М.,. Каленський В.П, Лопатько К.Г. Використання наночасток металів у технологіях вирощування зернових культур (методичні рекомендації).К.:АВЕГА, 2012.- 73 с.
10. Бацманова Л.М., Таран Н.Ю., Мусієнко М.М. Прооксиданти?антиоксиданти у фотосинтетичних тканинах озимої пшениці степового екотипу за дії пероксиду водню // Український ботанічний журнал.-2011.-Т. 68.- №.2.
11. Бацманова Л.М., Таран Н.Ю. Підвищення стійкості рослин. Патент на корисну модель U 201005822.- Бюл. № 2.- 25.01.2011.
12. Бацманова Л.М., Таран Н.Ю. Скринінг адаптивного потенціалу рослин за показниками оксидного стресу. Методичні рекомендації для селекційних центрів апк.- К.: Авега, 2010.-79 с.
13. Бацманова Л.М., Грудіна Н.С., Стороженко В.О., Таран Н.Ю., Мусієнко М.М. Адаптивні реакції рослин озимої пшениці різних екотипів за дії пероксиду водню. // Фізіологія та біохімія культурних рослин.-2010.-Т.42.-№.2.- С.163-168.
14. Палагеча Р.М., Таран Н.Ю., Бацманова Л.М. Фізіологія зимостійкості та інтродукції деяких видів роду магнолій (MagnoliaL.) в умовах Київського Полісся. - К: Фітосоціоцентр, 2009.-167 с.
15. Бацманова Л.М. Особливості оксидативного стресу, індукованого екзогенним пероксидом водню, в ізольованих хлоропластах //Фізіологія та біохімія культурних рослин.-2008.-Т.40.-№.5.- С.441—447.
16. Бацманова Л.М. Активність супероксиддисмутази та каталази у листках проростків озимої пшениці за дії екзогенного пероксиду водню.// Український біох. журнал.-2008.-Т. 80.- №.6- С. 101-105.
17. Таран Н.Ю., Бацманова Л.М., Мелешко А.О., Улинець В.З., Лукаш О.В. Фізіологічне обґрунтування методів профілактики розповсюдження та боротьби з омелою білою у лісопаркових ландшафтах. – К.: Ленвіт, 2007. – 51 с.
18. Таран Н.Ю., Косик О.І., Оканенко О.А., Л.М. Бацманова Л.М. Ліпіди рослин. – К.: Ленвіт, 2006. – 104 с.