Grafik zymovoy sesii 2017-2018

Професор

Завідувач кафедри Зоологія

Серебряков Валентин Валентинович

Сфера наукових інтересів: фенологія міграції птахів

Читає  нормативні курси “Загальна екологія”, “Загальна зоологія (хребетні)”,

Спецкурси: «Охорона природи», «Орнітологія»,  «Зоогеографія», «Батрахогерпетологія», «Спеціальна екологія».

Після закінчення Київського університету з відзнакою в 1974 р., працював асистентом кафедри зоології хребетних і вступив до аспірантури Інституту зоології АН України (закінчив у 1978 р.).

Організовував експедиції до Примор’я Далекого Сходу, на Тянь-Шань, до Казахстану, Середньої Азії та у Заполяр’я. Продовжував розпочаті ще в студентські роки дослідження фенологічних особливостей міграції птахів.

В 1980 р. захистив кандидатську дисертацію на тему “Деякі фенологічні закономірності весняної міграції птахів на території Української РСР”. З 1982 р. працює старшим викладачем і заступником декана біологічного факультету, з 1983 р. – доцент, а в 1985 р. виконує обов’язки декана факультету.

Проходить курс навчання у Центрально-Європейському університеті (м.Будапешт) за програмою “Екологія та політика”, в Міжнародному екологічному центрі (Великобританія), в Лісовій школі (Швеція), на Орнітологічній станції в Гданську (Польща) та ін. Двічі здобув звання Соросівського доцента (1995, 1997).

Наукові дослідження присвячені вивченню фенології міграції птахів. Створив в Україні мережу спостережних пунктів, яка працює з 1975 р. Продовжуючи традицію кафедри щодо фенологічних досліджень, створив унікальна база даних. В 2003 р. за підтримки ОМРО (Франція) мережа поширена на країни від Чорного моря до Балтики. Уклав перший повний список птахів України, організував з 1987 р. щорічні обліки зимуючих водоплавних птахів та проведення всеукраїнських обліків ряду інших видів птахів, оцінки їх чисельності, вивчення ролі водопою в житті птахів, розробив методи фенологічного   картографування.

Ним  відкрите правило фенологічної варіації термінів прильоту птахів, запропонована гіпотеза впливу змінного балансу екзо- та ендогенних факторів на формування міграційного стану птахів. Ініціатор і організатор багатьох наукових та науково-практичних зібрань спеціалістів міжнародного і національного рівнів. Брав участь у таких же зібраннях у 38 країнахсвіту. Захистив докторську дисертацію на тему “Екологічні закономірності міграції птахів фауни України в часі та просторі” (2002). З того ж року працює завідувачем кафедри зоології.

Є керівником наукової тематики кафедри та Ззвідувачем науково-дослідною лабораторією зоології та екології.

Його наукова та громадська діяльність не обмежується університом.

В 1992 р. за його активного сприяння Україна, стала членом Міжнародного бюро вивчення водно-болотних угідь та водоплавних птахів (представляє Україну як національний делегат). Був обраним вченим секретарем Українського орнітологічного товариства (1987-1993), з 1999 р. –  президентом товариства. Експерт Міжнародного союзу охорони природи та природних ресурсів з 1990 р. Встановив зв’язки українських орнітологів з Міжнародною спілкою охорони птахів (1991-1993), в результаті чого, було засноване Українського товариства охорони птахів (1994). В 1993 р.

Засновник і президент Товариства охорони та вивчення птахів України, яке увійшло до Академії наук вищої школи України. Обраний членом Міжнародного орнітологічного комітету (1994), Технічної ради Афро-Євразійського міжнародного договору охорони  мігруючих водно-болотних птахів Боннської конвенції (1999). Виступав вповноваженим спостерігачем та представником України в керівних органах Рамсарської та Боннської конвенцій. Бере участь в діяльності міжнародних робочих групах, в радах та комісіях Міносвіти та Мінекології України. Був членом редакційної колегії журналу “Вісник зоології”, науковим редактором видавництв.

Публікації. Має понад 280 друкованих праць, в тому числі 18 монографій, підручників та посібників, велика частина яких надрукована іноземними мовами. Співавтор першого україномовного тлумачного словника “Екологія. Охорона природи” (2002, 2006).

Кращий викладач університету 2002 р. Має почесні грамоти від Братіславського університету імені Яна Коменського, Монгольського університету. Член дослідницького бюро радників Американського біографічного інституту.