Академік НАН України, доктор медичних наук, професор
Шуба Михайло Федорович

Народився 30.10.1928 р. (с. Сасово Виноградівського р-ну Закарпатської обл.)

Помер 21 березня 2007 р.
Сфера наукових інтересів: фізіологія та біофізика гладеньких м'язів

Після закінчення Ужгородського університету (1953р.) у 1954 р. поступив до аспірантури Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України. Тут пройшов шлях від аспіранта до завідувача відділу та академіка НАН України. З 1984 до 1995 рр. Шуба М.Ф. очолював кафедру біофізики Київського університету імені Тараса Шевченка, а з 1995 р. працював професором кафедри біофізики. Одночасно з 1967 р. був завідувачем відділу нервово-м'язової фізіології Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України.

У 1958 р. захистив кандидатську дисертацію на тему “Характеристика функционального состояния сосудисто-двигательного центра при нарушении сосудистого тонуса”, у 1966 р. – докторську дисертацію “Электрофизиологические свойства гладких мышц”.
Академік Шуба М.Ф. – вчений зі світовим ім’ям в галузі фізіології і біофізики збудливих тканин.
Наукові дослідження в основному були присвячені фізіології та біофізиці гладеньких м'язів. Йому належить відкриття електричного зв’язку між гладеньком’язовими клітинами, що лежить в основі міжклітинної комунікації, іонної природи збуджуючої і гальмуючої дії нейромедіаторів на гладенькі м'язи та виявлення невідомого раніше синаптичного збудження та гальмування м’язових клітин шлунково-кишкового тракту. Шуба М.Ф. уперше виявив іонний струм кальцієвих каналів мембрани гладеньком’язових клітин, дослідив основні фармако-біофізичні властивості цього струму, запропонував оригінальне пояснення механізмів активації скорочення гладеньких м'язів та формування базального судинного тонусу, що найбільш задовільно пояснювало експериментальні факти з даної проблеми; проводилось пріоритетне дослідження потенціалкерованих кальцієвих каналів плазматичної мембрани міоцитів.
Творчий доробок Шуби М.Ф. – понад 320 опублікованих наукових праць, 3 монографії та 4 підручники для вузів, серед яких підручник “Біофізика”, навчальні посібники “Біофізика. Практикум”, “Нервово-м’язова фізіологія” тощо.
Шуба М.Ф. тривалий час працював відповідальним секретарем Українського фізіологічного товариства, очолював експертну наукову раду ВАК України, був відмічений почесним знаком “Відмінник Освіти України”.
Шуба М.Ф. – двічі лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1992р., 2003р.), організатор і перший президент Українського біофізичного товариства (1993–1998рр.).
Основні праці:
Монографії:
1. Физический электротон нервов и мышц. – К., 1966;
2. Физиология сосудистых гладких мышц. – К., 1988;
3. Механизмы возбуждения и сокращения мозговых сосудов. – К., 1991;
Підручники:
1. Нервно-мышечная физиология. – К., 1986;
2. Биофизика. – К., 1988; Біофізика. – К., 2001;
3. Електробіофізика. – К., 2002.