Кафедра зоології була створена ще у 1834 році в складі філософського факультету університету Святого Володимира і має давні та багаті наукові традиції. У різні роки на кафедрі працювали такі видатні вчені-зоологи, як В.М. Артоболевський, Д.Е. Белінг, М.В. Бобрецький, М.М. Воскобойніков, М.А. Воїнственський, К.Ф. Кесслер, О.О. Ковалевський, С.Ю. Кушакевич, О.О. Коротнєв, О.П. Корнєєв, О.Б. Кістяківський, О.Г.Лебедєв, О.Ф. Мідендорф, В.А. Мовчан, О.П. Маркевич, О.П. Кришталь, О.М. Паульсон, В.П. Поспєлов, Я.В. Ролл, Б.О. Сварчевський, О.М. Северцов, Д.К. Третяков, Л.О. Смогоржевський, Г.Й.Щербак та багато інших.
Серебряков Валентин Валентинович

Нині кафедру очолює доктор біологічних наук, професор Серебряков Валентин Валентинович.

Професорсько-викладацький склад кафедри налічує 2 професорів і 6 доцентів.
Кафедра зоології здійснює підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавр та магістр. Підготовка проводиться з двох спеціалізацій – безхребетні та хордові тварини, до яких входять такі напрямки, як протозоологія, паразитологія, гельмінтологія, ентомологія, карцинологія, арахнологія, малакологія, зоологічна діагностика стану ґрунтів, зоопошкодження, іхтіологія, батрахогерпетологія, орнітологія, теріологія, розведення та охорона тварин.
Науковий сектор кафедри представлений 6 співробітниками, кожен з яких має науковий ступінь кандидата біологічних наук. Напрямки наукових досліджень кафедри різнопланові: біорізноманіття та біологія мікролускокрилих України; cистематика виїмчастокрилих молей (родина Gelechiidae) світової фауни, зокрема Палеарктичного та Афротропічного регіонів; просторово-часовий розподіл молоді риб на мілководдях різних прісноводних водойм та штучне відтворення риб; екологічні особливості денних хижих птахів України; моніторинг розподілу популяцій фонових видів птахів у біотопах природного та трансформованого типу; поширення рідкісних видів птахів на територіях об'єктів природно-заповідного фонду центральної та південної України; біологія та екологія птахів водно-болотного комплексу; орнітофауна під впливом глобальних змін клімату; систематика, біологія та зоогеографія дрібних ссавців Палеарктики, медична теріологія, епізоотологія особливо небезпечних природно-вогнищевих інфекцій; музейна справа; вплив мікрохвильового випромінювання на живі організми, фотолюмінесценція біооб’єктів внаслідок впливу антропогенних чинників.
Навчальна лабораторія представлена 7 співробітниками, двоє з яких мають науковий ступінь кандидата біологічних наук.

Колектив кафедри опублікував ряд підручників, у тому числі „Зоологія безхребетних”, „Карцинологія”, посібників для студентів „Практикум із зоології хордових. Амніоти”, „Методи досліджень популяцій ссавців”, „Визначення та вивчення птахів в умовах польової практики”, „Польовий визначник риб Дніпра”, „Методичні рекомендації до іхтіологічних досліджень”, посібників для абітурієнтів та підручників для учнів середніх шкіл. Крім того, випущено велику кількість науково-методичних розробок, наукових статей у фахових виданнях та видано ряд монографій.